Depeche Mode ќе се вратат следната година со нов албум „Memento Mori“ и придружна турнеја низ Северна Америка и Европа. Објавата доаѓа само неколку месеци откако ко-основачот на групата и клавијатурист Енди Флечер почина на 60 години во мај.

Албумот ќе биде 15-то студиско издание на Depeche Mode (нивно прво како дуо) и прво по „Spirit“ од 2017 година.

Преживеаните членови на британскиот бенд New Wave, Мартин Гор и Дејв Гахан, го објавија своето заживување на прес-конференција во Берлин во вторникот, при што Гор рече за албумот:

Почнавме да работиме на овој проект на почетокот на пандемијата, а неговите теми беа директно инспириран од тоа време“.

Гор се осврна на тоа како смртта на Флечер влијаеше на одлуката да се објави нова музика.

По смртта на Флеч, решивме да продолжиме бидејќи сме сигурни дека тоа е она што тој би го сакал, а тоа навистина му даде на проектот дополнително ниво на значење“, рече тој.

„Сигурен сум дека неговото отсуство во студио на некој начин го менува она што го направивме, а тоа ќе се случи кога ќе настапиме и на сцената“, изјави Гахан за Асошиетед прес. „Немаме намера да го замениме Флет на сцената. Тој таму си го направи своето.

 

На прашањето што може да мисли Флечер за албумот, Гахан на шега додаде: „Сигурен сум дека ќе имаше многу да каже. Веројатно првото нешто што ќе го кажеше беше: „Зошто има толку многу песни за смртта?“

Депеш мод ја објави смртта на Флеч преку твит, на кој делумно пишуваше: „Шокирани сме и исполнети со огромна тага поради ненавременото смрт на нашиот драг пријател, член на семејството и колега од бендот Енди „Флеч“ Флечер. Флеч имаше вистинско златно срце и секогаш беше тука кога ви требаше поддршка, жив разговор, добра смеа или ладна пивца“.

Според објавата на Инстаграм од 27 јуни во Рокенрол Хол на славните во 2020 година, Флечер починал од аортна дисекција, кинење на ѕидот на главната артерија на телото што предизвикува крв да тече низ телото.

Сакавме да одвоиме еден момент и да го признаеме изливот на љубов кон Енди што го видовме од сите вас во последните неколку недели“, напиша бендот. „Неверојатно е да се видат сите ваши фотографии, да се прочитаат вашите зборови и да се види колку Енди значел за сите вас. Како што можете да замислите, во најмала рака беа чудни, тажни, дезориентирачки неколку недели за нас овде. Но, ја видовме и почувствувавме сета твоја љубов и поддршка, а знаеме дека и семејството на Енди ја има“.

Депеш мод, кој беше основан во 1980 година од Флечер, пејачот Гахан и клавијатуристите Гор и Винс Кларк во Басилдон, Англија, станаа еден од најуспешните рок бендови на своето време. (Алан Вајлдер го замени Кларк во 1981 година.) За неговата улога во групата, Флечер понизно рече: „Мартин е текстописец, Алан е добриот музичар, Дејв е вокалот, а јас се лутам“.

(Лос Анџелес тајмс)Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.