Автомобилот со кој управувала Анка Поп, канадска пејачката родена во Романија, според неофицијалните информации слетал од патот во Дунав, каде што  е пронајдено нејзиното безживотно тело, откако нејзината сестра ја известила полицијата за нејзиното исчезнување.

На домашната публика убавата русокоса најпозната е по големиот хит кој го снимила во дует со Горан Бреговиќ, обработката на познатиот „Ѓурѓовден“, под назив „Едерлези“. Со Брега се запознала пред 10 години кога со неа соработувал на нејзиниот сингл „Љубоморно чудовиште“, па се појавил во нејзиниот спот.

За него често истакнувала дека е харизматичен и згоден, а луѓето од Србија ги обожувала.

Инаку Анка се фотографирала за „Плејбој“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.