По цели три децении, легендарната музичка група „Банкрот блуз бенд“ се враќа на музичката сцена со одличен музички проект. Сашо Гигов – Гиш, Петар Ренџов и Игор Атанасоски – Харе повторно ги споија своите музички таленти и ја обработија песната „Починка“ на Блаже Конески.

Песната „Починка“ првпат беше изведена на „Скопскиот фестивал“ во 1976 година, а тогаш ја изведе хрватската пејачка Зденка Ковачичек. Прекрасниот текст на песната е произлезен од перото на големиот македонист Блаже Конески, а музиката е на Љупчо Константинов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.