Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин кој ќе сведочи дека филмот не е глупав“ пред војната.

Неговото обраќање беше проследено со долги овации од светската филмска елита. Зеленски рече дека Украинците ќе продолжат да се борат и дека е сигурен дека диктаторот ќе загуби.

Во Украина стотици луѓе умираат секој ден. Нема да станат по последниот аплауз. Дали филмот ќе молчи или ќе зборува за него? Ако имаме диктатор, ако повторно имаме војна за слобода, сè ќе зависи за нашето единство. Дали филмот може да биде надвор од тоа единство, праша Зеленски.

Овој говор означува нова страница во долгата политичка историја на Фестивалот, кој беше основан во 1939 година наспроти венецијанската Мостра во фашистичка Италија, но за првпат се одржа во 1946 година поради Втората светска војна, пишува Хина.

Фестивалот не се одржа во 2020 година поради пандемијата на коронавирус, а претходната година се одржуваше во посебни услови. Најголемиот филмски фестивал во светот трае од 17 до 28 мај.

Фестивалот беше отворен со проекција на филмот за зомби „Final Cut“ во режија на Мајкл Хазанвичиус. Инаку, гледачите во Кан ќе можат да го погледнат и „Top Gun: Maverick“, филм на Том Круз, поради што популарниот актер пристигна во Кан првпат по 30 години.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.