Стотици граѓани го испратија Жарко Лаушевиќ на неговото последно испраќање во Белград.Роднини, колеги беа неутешно од заминувањето на големиот актер.

Foto Alo.rs

Најтажна беше актерката Весна Тривалиќ која му беше партнерка  во многу филмови како и глумецот Ирфан Менсур.

foto Alo.rs

По желба на семејстовото Лаушевиќ ќе биде кремиран.

foto Alo.rs

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.