Триесет и седум годишната Французинка, Жулија Дукурно, е втора жена режисер што ја освоила Златната палма на Канскиот филмски фестивал, по Џејн Кампион во 1993 година за „Час по Пијано“.

Тоа е огромна игра на покер – во понеделникот изјави Дукурно за нејзиниот нов филм и за играта на Винсент Линдон, непрепознатлив како пожарникарски капетан.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.