Снимањето на вестернот Rust со Алек Болдвин во главната улога ќе продолжи, изјави во понеделникот адвокат на продукцијата неколку дена откога обвинителите соопштија дека ќе го обвинат актерот за фаталното пукање, во кое загина снимателката Халина Хачинс.

Болдвин ќе продолжи да го игра дедото на Харланд Руст, а Џоел Соуза ќе се врати да го режира Rust по ранувањето во пукотницата во октомври 2021 година, изјави Мелина Спадоне, адвокатка на продукцијата.

Сопругот на починатата кинематографка, Мет Хачинс, останува извршен продуцент, рече таа.

Филмот ќе биде завршен“, се вели во соопштението на Спадоне.

Хачинс беше убиена на филмски сет во близина на Санта Фе, Ново Мексико, кога пиштолот на Болдвин истрела жив куршум, кој исто така го погоди Соуза.

Окружниот обвинител Мери Кармак-Алтвис во четвртокот изјави дека има намера да ги обвини Болдвин и напаѓачот од филмот, Хана Гутиерез-Рид, за две точки за убиство од небрежност.

Болдвин постигна договор со семејството Хачинс во октомври, според кој Хачинс ја презема продуцентската улога, а снимањето продолжува овој месец.

Болдвин ја негира одговорноста за пукањето. Тој рече дека никогаш не треба да се дозволуваат живи куршуми на филмски сет и дека ракувачите со оружје се одговорни за огненото оружје.

Сега истрагата од канцеларијата на шерифот во Санта Фе мора да открие како вистинските куршуми влегле на филмскиот сет.

Правните аналитичари велат дека обвинителите ќе се соочат со тешка битка обвинувајќи го Болдвин без доказ дека знаел оти има живи куршуми и дека не презел никакви мерки на претпазливост.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.