Папата Франциск денеска на приватна аудиенција во Ватикан го прими холивудскиот актер со италијанско потекло Силвестер Сталоне и неговото семејство, соопшти Светата столица.

Сталоне (77), ѕвезда на филмовите Роки и Рамбо, престојува со својот брат музичар Френк во Италија, каде ќе ја добие титулата почесен граѓанин на родното место на неговото семејство, Џоја дел Коле во Апулија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.