На 77-от „Кански филмски фестивал“ вчера била одржана премиерата на филмот „Horizon: An American Saga“ во режија на Кевин Костнер, кој ја толкува и главната машка улога.

Пред свечената премиера, холивудскиот ветеран се прошетал на црвениот тепих во придружба на пет од неговите седум деца.

Претходно во текот на денот, тој позирал со најмладиот син Хејз, кој глуми во филмот на неговиот татко и кој го добил името по главниот јунак, бидејќи станува збор за проект на кој Костнер работел со децении.

Во Кан, заедно со него покрај Хејз, биле и Лили, Грејс, Ени и Кејден, а по свечената проекција актерот бил награден со седумминутни овации кои го довеле до солзи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.