Актерот Милан Гутовиќ во петокот итно бил примен во болница поради проблеми со дишењето и лекарите одлучиле да го стават на кислород. Тој бил подложен на ПЦР тест и резултатот не покажал корона, меѓутоа, состојбата на Лане одеднаш се влошила во понеделникот попладне, па бил префрлен на одделот за интензивна нега.

Не е добро. Тој е префрлен на одделот за интензивна нега и неговата состојба е многу сериозна. Зборував со него во петокот кога тој беше само примен во ВМА и звучеше добро. Дишеше малку потешко, но можевме да разговараме – ја започнува приказната за српските медиуми изворот и додава дека пред два дена се тргнало наопаку:

Во текот на ноќта, неговата состојба драстично се влоши. Го ставиле на кислород, бидејќи има проблеми со дишењето, а тие направиле скенер и сите потребни анализи. Во понеделникот попладне, се јавив да слушнам како е и главната медицинска сестра ми рече дека ситуацијата не е добра и дека Лане е префрлен на одделот за интензивна нега.

Според зборовите на соговорникот, Гутовиќ пред два месеци прележал полесен облик на Ковид-19, но не се опоравил целосно:

Имаше поблага форма на корона, но не се излечи убаво. Кашлицата воопшто не се смири, па мораше да ги откаже сите настапи. Имаше настинка два месеци, не сакаше да оди на лекар… Последниве години живее како осаменик, па не разговара со многу луѓе за здравствените проблеми.

Славниот актер одговарал на телефонски повици кога штотуку го примија на Воено -медицинската академија, и притоа рекол дека е оптимист.

Не ми се јавувај, јас сум во болница, тестиран сум за коронавирус. Гледаш, ти зборувам, значи дека сум добро – рекол Лане пред неколку дена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.