Јованка Броз имаше животен пат  кој ја надминува фантазијата и на холивудските сценаристи, а послужи за играно-документарна серија „Јованка Броз и тајната служба“ која оваа есен ќе се емитува на РТС.

Серијата е работена според ахривска граќа, сведоштва на непосредни учесници во настаните како и истрачувања на српските и странските историчари.

Ликот на Јованка Броз во младоста ја толкува актерката Милица Томашевиќ, а како постара ја глуми Снежана Савиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.