Турција се бори со најтешките шумски пожари во историјата. Познатите турски актери преку социјалните мрежи повикуваат на глобална помош за спасување на ова туристичка земја.

Турскиот актер Ибрахим Челикол или познат Џан Јаман од турската серија „Романтичарот“ се вклучи во гаснење на пожарите.

Имено, тој облече униформа и отиде во првите редови да ги гасне пожарите кои беснаат низ Турција на 112 локации.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.