Продолжува потрагата по англискиот актер со холивудска кариера Џулијан Сандс кој исчезна откако тргна на планинарење на планината Балди во Јужна Калифорнија.

Сопругата на актерот, Еугенија Читковиц, со која тој се ожени во 1990 година, во петокот го пријавила како исчезнат.

Одделот на шерифот Сан Бернардино во четвртокот објави дека спасувачите сè уште трагаат по  актерот, кој моментално живее во Северен Холивуд, а се верува дека исчезнал во областа Балди Боул на планината Болди.

Спасувачите се обидуваат да го пронајдат преку преку мобилниот телефон.

Британскиот актер Џулијан Сендс (65) исчезнал минатиот петок додека планинарел на планината Балди во Калифорнија, соопштија од канцеларијата на шерифот во Сан Бернардино.

Откако му се губи секоја трага на 13 јануари, спасувачите излегле на терен во потрага по Сендс, но поради лошите временски услови и заканата од лавина морале да ја прекинат потрагата, рекла Глорија Хуерта, портпаролка на канцеларијата на шерифот, пренесе „Си-ен-ен“.

Официјалните лица ја продолжиле потрагата со дронови, но и тоа е ограничено поради времето, додала таа.

Канцеларијата на шерифот во Сан Бернардино неодамна ги предупреди планинарите да ја избегнуваат планината Балди планина поради силните ветрови и мразот.

Во објава на Фејсбук таа навела дека во претходните четири недели спасувачките екипи реагирале 14 пати на таа планина и во околината.

Овие спасувачки мисии беа за изгубени, заглавени или повредени планинари. За жал, во текот на претходните четири недели, двајца планинари не го преживеаја падот. Неодамнешните снежни и ледени бури не се поволни за планинарите, дури и за оние кои мислат дека се многу искусни“, порачале од канцеларијата на шерифот.

Властите им порачуваат на планинарите „да размислат двапати и да внимаваат на предупредувањата“ поради неповолните временски услови.

Сендс е познат по филмовите „Room with a view“, „Death Fields“, „Leaving Las Vegas“, а една од последните улоги ја оствари во серијата „What/If“ на Netflix.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.