Американскиот актер Макс Врајт почина на 76-годишна возраст во својот дом во Калифорнија.

Туморот му бил дијагностициран пред 24 години, а сега тој ја загуби битката со оваа тешка болест. Судбината наложила и неговата сопруга да почине во 2017 година, и тоа од рак на дојка.

Актерот ќе остане запаметен по улогата на Вили Танер во легендарната серија „АЛФ“.

Фановите на серијата „Пријатели“ ќе препознаат дека Рајт го глумеше Тери и во оваа серија, сопственик на кафулето Централ Парк.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.