Во 52 година од животот во својот стан, почина познатиот српски актер, Игор Первиќ, пишува српски Курир.

Од златно момче на домашната кинематографија, Игор Первиќ брзо стана некој чие име за жал се поврзува со тешки дроги.

Глумел во многу филмови, како што се „Црниот бомбардер“, „Лаење на ѕвезите“, „Буре барут“, „Сивиот дом“ и познатите серии „Рањеник“, „Вук Караџиќ“, а прв пат на јавната сцена се појавил со само 7 години.

Тој е роден во Белград, на 29 откомври 1967 година.

Пред неколку години ја запознал својата голема љубов, поетесата и книжевничка Јасмина Холбус, која му помогнала да го преброди тешкиот период.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.