Познатиот американски комичар Бил Козби се соочува со нова тужба, овој пат од поранешната Плејбој зајачица Викторија Валентино, пишува „Си-ен-ен“.

Валентино (80) тврди дека Козби ја дрогирал и силувал во 1969 година. Поранешната манекенка и претходно зборуваше за нејзините обвинувања против комичарот, па дури и се појави на неговата пресуда пред две години.

Тужбата беше поднесена вчера во Врховниот суд во Лос Анџелес. Тоа уследи по Законот за сексуално вознемирување и прикривање на Калифорнија, кој стапи на сила претходно оваа година.

Законот привремено го продолжува статутот на застареност на полнолетните лица кои преживеале сексуален напад.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.