Поради „хомофобични“ твитови, кои актерот ги објавил во 2009 година, Кевин Харт се откажува од водењето на овогодинешните „Оскари“.

 Добив повик од Академијата. Буквално ми беше кажано „Кевин, извини се за твоите твитови или ќе најдеме некој друг кој ќе ги води Оскарите“. Ова не е првпат тоа да се појави во јавноста, зборував и во минатото за тоа. Кажав што сум направил правилно, а што сум згрешил, сподели актерот на „Инстаграм“.

 

View this post on Instagram

 

I know who I am & so do the people closest to me. #LiveLoveLaugh

A post shared by Kevin Hart (@kevinhart4real) on

Актерот својата одлука ја сподели и на „Твитер“.

Ова е мојата одлука. Се одлучив за ова бидејќи не сакам да бидам дистракција во ноќ која треба да биде специјална со толку прекрасни и талентирани луѓе. Искрено им се извинувам на сите припадници на ЛГБТИ заедницата поради моите нечувствителни зборови од минатото. Жал ми е што повредив луѓе. Сакам да се изградам себеси во нова личност. Мојата цел е да ги зближам луѓето, а не да ги оддалечувам напишал тој.

Пред само неколку дена беше објавено неговото име дека ќе ја води церемонијата на Еј-Би-Си на 24 февруари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.