Тери Џонс, ѕвездата и еден од основачите на англиското хумористично шоу „Монти Пајтон“, почина на 77 години, потврди неговиот менаџер.

Тери почина синоќа на 77 години по долга и храбра битка со редок на облик на деменција.Во изминатите денови, сопругата, децата, роднините и пријателите постојано беа покрај него, додека тој полека заминуваше“, стои во соопштението на семејството.

Џонс беше еден од основачите на хумористичната група „Монти Пајтон“, која засекогаш го промени светот на комедијата кога дебитираше на Би-Би-Си во 1969 година.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.