Почина Пол Сорвино, импозантен актер кој беше специјализиран за глумење измамници и полицајци како Поли Цицеро во „Goodfellas“ и наредникот од Њујорк, Фил Серета во „Закон и ред“. Тој имаше 83 години.

Неговиот публицист Роџер Нил рече дека починал во понеделник наутро во Индијана од природна смрт.

„Нашите срца се скршени, никогаш нема да има друг Пол Сорвино, тој беше љубовта на мојот живот и еден од најголемите изведувачи што некогаш ги украсил екранот и сцената“, рече неговата сопруга Ди Ди Сорвино во изјавата.

Во неговите над 50 години во забавниот бизнис, Сорвино беше главен во филмовите и телевизијата, глумејќи италијанско-американски комунист во „Црвените“ на Ворен Бити, Хенри Кисинџер во „Никсон“ на Оливер Стоун и мафијашкиот шеф Еди Валентин во „Ракетарот“. Тој често би рекол дека иако можеби е најпознат по играњето гангстери, неговите вистински страсти биле поезијата, сликарството и операта.

Роден во Бруклин во 1939 година од мајка која предавала пијано и татко кој бил надзорник во фабрика за наметки, Сорвино бил музички наклонет уште од мали нозе. Во 1970-тите, тој глумеше заедно со Ал Пачино во „Паника во игла парк“ и со Џејмс Кан во „Коцкар“, повторно со Рајнер во „О, Боже!“ и беше меѓу ансамблот во комедијата за грабеж на банка на Вилијам Фридкин „Работата на работ“. Во продолжението „Роки“ на Џон Г.

Тој беше особено плоден во 1990-тите, започнувајќи ја деценијата играјќи ги Липс во „Дик Трејси“ на Бити и Пол Цицеро во „Добри пријатели“ на Мартин Скорсезе, кој се базираше на вистинскиот мафијаш Пол Варио и 31 епизода на „Законот“ на Дик Волф. Тој ги следеше оние со улоги во „Ракетар“, „Фирмата“, „Никсон“, што му донесе номинација за наградата на Здружението на актерите на екранот и „Ромео + Јулија“ на Баз Лурман како таткото на Џулиета, Фулгенсио Капулет. Бити ќе се сврти кон Сорвино често, повторно ангажирајќи го за неговата политичка сатира „Булворт“, која излезе во 1998 година, и неговото љубовно писмо во Холивуд од 2016 година „Правилата не се применуваат“. Тој се појави и во филмот на Џејмс Греј „Имигрант“.

Сорвино имаше три деца од првиот брак, меѓу кои и актерката Мира Сорвино, добитничка на Оскар. Тој исто така режираше и глумеше во филм напишан од неговата ќерка Аманда Сорвино и во кој се појавува неговиот син Мајкл Сорвино.

Тој беше горд на својата ќерка и плачеше кога таа го доби Оскар за најдобра споредна женска улога за „Моќната Афродита“ во 1996 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.