Американската актерка Луиз Флечер, која доби Оскар за улогата на медицинска сестра во култниот филм One Flew Over the Cuckoo’s Nest, почина на 88-годишна возраст, објави Variety. Претставник на актерката изјави дека таа починала во сон во нејзиниот дом во Франција.

Во специјалното рангирање на Американскиот филмски институт, сестрата Рачед, која ја игра актерката, беше прогласена за петти најголем негативец во историјата на кинематографијата и втор најголем негативец, втор само по Злобната вештерка од Западот во „Волшебникот од Оз“. За улогата во филмот „One Flew Over the Cuckoo’s Nest“, Флечер, покрај Оскар, доби и такви престижни награди како Златен глобус и БАФТА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.