Еден од најпознатите турски актери, Метин Чекмез почина на 77 -годишна возраст, по долга борба со ракот.

Тој е познат во јавноста како еден од ликовите од популарната серија „1001 ноќ“ каде го играше Бурхан Евлијаоглу.

Неговата смрт погоди многу од неговите колеги, како Ереј Демирко, која се прости со порака на Инстаграм.

„Збогум Метин Чекмез .. многу сум тажна…“ напиша Демирко.

Метин глумеше во многу турски филмови, серии и претстави, а од 1970 година е член на Градскиот театар во Истанбул. Долг е списокот на филмови и серии во кои тој беше дел од актерската екипа: „Денот кога беше напишана мојата судбина“ од 2014 година, „20 минути“ од 2013 година, „Те викав Патот на Фериха Емир“ и „Лејла куќа “од 2012 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.