После долгата кариера како актер и околу 150 филмови, актерот Мишел Пиколи почина на 94-годишна возраст на 12 мај од мозочен удар.

Роден во 1925 година во Париз, во семејство на музичари, тој беше еден од најважните и најплодните актери од својата генерација, снимајќи со Клод Саут, Луис Бу2ел, Жан Реноар, Ањес Варда, Лео Каракс …Споменик на францускат кинематографија, познат по своите амблематични улоги во „Презир, „Нешта на животот“ или неодамна „Хабемус папам“.

Мишел Пиколи почина на 12 мај во прегратките на неговата сопруга Лудивине и неговите деца Инорд и Мисија, по мозочен удар, објави денеска неговото семејство, преку соопштение за печатот испратено од Жил Жакоб, пријател на актерот и поранешен претседател на Канскиот филмски фестивал.

Пиколи заедно со легендарната актерка Брижит Бардо глумеа во „Презир“ Жан-Лук Годард.Со извонредна долговечност, неговата кариера е неразделна од филмовите на Луис Буњел (Дневникот на една собарка, Убавицата на денот, Дискретниот шарм на буржоазијата …) и Клод Соте (Нешта на животот, Макс и собирачите на железо, Винсент, Франсоа, Пол … и другите).

Мишел Пиколи има снимано филмови со Резне, Ресна, Деми, Мелвил, Варда и Хичкок. Тој беше совршена инкарнација на ликови „Триесетте славни години“ на Франција, во 1970-тите години.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.