Актерот Џон Шалис, кој е најпознат по улогата на Бојси во серијата „Сплетки“, почина денеска на 80 -годишна возраст, објави неговото семејство.

Неговото семејство објави дека починал во сон, по долга борба со ракот.

Претходно овој месец, поради здравствени проблеми, тој ја откажа најавената турнеја.

Едно од неговите последни настапи беше улогата на Монти Стејнс во серијата „Бенидорм“.

Џон Шалис, кој ја толкуваше улогата на славниот Бојси во култната серија Сплетки, неодамна аплицираше за српско државјанство.

Роден е на 16 август 1942 година во Бристол, но наскоро се пресели во Лондон. Се оженил четири пати и нема деца.

Има глумено во над 70 серии, седум филмови и неколку радио драми.

Имаше и значајни улоги во театрите во Лондон и Њујорк, но најпознат е по ликот на Теренс Обри Бојс во британската серија Сплетки.

Тој дојде во Белград со сопругата Керол за прв пат во 2013 година, веќе знаејќи за популарноста на „Сплетки“, во што беше убеден во таа пригода.

Следната година, за време на големите поплави во Србија, тој ги повика своите сонародници во Британија да помогнат.

Шест години подоцна, тој повторно беше во Белград поради снимањето на документарниот филм „Боис во Белград“.

По тој повод, тој беше гостин во една епизода на „Државен бизнис“.

Напиша две автобиографски книги „Да се ​​биде Бојси“ и „По Бојси“.

Како вистински Британец, хоби му беа крикетот, градинарството и историјата, а тој е навивач на Арсенал. Како вистински Србин, неговите таблички пишува – „Србија“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.