Пипи Долгиот Чорап е најпознат измислен лик на Астрид Линдгрен. Книгите за Пипи Долгиот Чорап преведени се на 92 разни јазици. Пипи е необично девојче. Посебно во 40-тите години од минатиот век, кога биле издадени книгите, била доживувана како контроверзна. Таа е најсилно девојче во светот, има пеги и црвени плетенки кои стојат во вис, противејќи се на возрасните и е невоспитана. Живее без родители во куќа наречена Вила Вилекула, заедно со својот пегав коњ Лила губен и мајмунот Господин Нилсон. Нејзината мајка е на небото, таткото Ефраим Лангструмп е крал на црнците на островот Курекуредутон во јужното море, а таа има вреќа полна со златници.

Еве како изгледаат денес по 45 години ликовите кои глумеа во „Пипи долгиот чорап“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.