Кинематограферот Ален Давиау, со пет номинации за Оскар за филмови, вклучувајќи го и „Е.Т.“ на Стивен Спилберг, „Extra Terrestrial”  и “Empire of the Sun,” почина во Лос Анѓелес од коронавирус на 77 години.

Писателот Колман Ендрус на Твитер напиша дека Давијау починал од коронавирус во болницата МПТФ.

Давиау, е роден во Њу Орлеанс, беше номиниран за Оскар за кинематографија за филмовите на Спилберг „The Purple Purple“, „Empire of the Sun“ и „E.T. вонземјанин “- заедно со два филма на Бери Левинсон, „Авалон “и „Багзи “. Тој, исто така, ја сними низата на пустината Гоби за „блиските средби на Третиот вид“ на Спилберг.

Во 1968 година, Ален и јас ги започнавме нашите кариери рамо до рамо со краткиот филм Амблин. Ален беше прекрасен уметник, но неговата топлина и хуманост беа толку моќни колку и неговите леќи. Тој беше единствен талент и прекрасно човечко суштество, рече Спилберг во својата изјава по повод смртта на својот соработник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.