Оливија Џексон, која била дублер на Мила Јововиќ во филмот „Resident Evil“, поднела тужба против Пол Андерсон, Џереми Болт, Танхаустер Гате и Болт во понеделникот поради трагедијата која ја доживеала на снимањето на филмот со што останала без една рака.

Оливија тврди дека инцидентот се случил во септември 2015-та година во текот на снимањето на сцените со борба. Од неа било побарано да изведе “опасна и технички сложена сцена со мотоцикл во неповолни временски услови“.

Требала да тргне кон камерата, но кранот не бил подигнат навреме и таа се судрила во камерата. Таа останала без рака, а кожата на лицето ѝ била целосно растргната што забите ѝ се гледале.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.