Враќањето на легендарната Саманта Џонс во спин-оф серијата „Сексот и градот“ ги воодушеви обожавателите кои нетрпеливо го чекаат почетокот на втората сезона.

Авторката на „Сексот и градот“ Кендис Бушнел откри нови детали за враќањето на Ким Катрал во списанието Variety, откако актерката во мај потврди дека ќе се врати како Саманта.

Да потсетиме, Катрал накратко ќе се појави само во една сцена во последната епизода од втората сезона, во која телефонира со Кери Бредшо (Сара Џесика Паркер).

Сцената во автомобилот
Авторката на серијата откри дека големиот момент на Саманта се случува за време на возење со автомобил.

„Нејзиниот лик претставуваше многу слобода за жените. И мислам дека обожавателите се навистина возбудени поради нејзиното враќање, дури и ако тоа е само една сцена во автомобилот“, рече таа.

Што друго треба да се знае за големото враќање на најконтроверзниот лик во серијата?

„Мислам дека ќе биде навистина добро, судејќи според клиповите што ги гледав. Возбуден сум“, додаде Бушнел.

Да потсетиме, ненадејното враќање на Саманта доаѓа откако актерката одби да глуми во спин-офот поради кавга со колегите.

“Не сакав да го компромитирам она што значеше серијата за мене. Патот напред изгледаше јасен”, изјави таа за Variety минатата година.

Два услови за враќање
Катрал, која глумеше во сите шест сезони на „Сексот и градот“ и неговите два спин-оф филмови, имаше два услови за нејзино враќање. Новата сцена ја снимила без никакви интеракции со нејзините поранешни колешки Сара Џесика Паркер, Кристин Дејвис и Синтија Никсон, со кои со години е во расправија.

Покрај тоа, таа побара при снимањето на таа сцена, режисерот Мајкл Патрик Кинг, кој инаку е многу близок со Сара Џесика Паркер, да не биде на сетот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.