Херојот на култните филмови тивко ја преживеал смртта на својот син, но кога проговорил, неговите зборови расплакале милиони
Силвестер Сталоне, по загубата на својот најстар син Сејџ, заминал во тишина.
Сејџ бил прво дете на Силвестер и сопруга на Саша Чак. Починал на 36-годишна возраст, на 13. јули 2012. година, во неговиот стан во Лос Анџелес од срцев удар предизвикан од артериосклероза.

Смртта на синот, го урнала храбриот Роки. Тој барал осаменост и приватност.

Силвестер Сталоне тогаш рекол:„Никаква болка не е поголема од тоа кога родителот ќе изгуби дете. Затоа ги замолувам луѓето да покажат почит кон сеќавањето на мојот талентиран син и да сочувствуваат со љубовта на неговата мајка Саша. Оваа болна загуба ќе остане со нас до крајот на животот. Сејџ беше нашиот првороден и центар на нашиот универзум, и јас понизно ве замолувам да не ја нарушувате мојата душа и сеќавањето на мојот син!

По разводот на Силвестер и Саша Чак, се случил тежок период помеѓу татко и син. После неколку години, тие ги „закопале воените секири“ и дури почнале заедно да прават филмови и да даваат интервјуа.

Сталоне со Сејџ соработувал на филмот „Роки 5“, а неговиот син планирал да го продуцира. И покрај неговите здравствени проблеми, никој не можел да замисли дека вакво нешто ќе се случи со овој млад човек.

Смртта на неговиот син силно го погодила Сталоне. Тој се повлекол да се бори против неговата болка во тишина.

Во август 2012 година, актерот изјавил:Тоа е многу тешко. Ова е ужасна ситуација, но таков е реалниот живот – времето ви помага да се борите и да се обидете да го преживеете она што ви се случило. Многу е важно да најдете сила да се кренете и да се обидете да живеете. Инаку, може да ве вовлече во маѓепсан круг!

На доделувањето на наградите „Златен глобус“, новинарите го прашале Силвестер како загубата на неговиот син влијае врз неговата работа, а актерот одговори:
Се чини дека многу помага кога во такви ситуации не правите нешто. Во случајот на мојот син, сакав да му оддадам почест и се чини дека тоа и го направив!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.