Актерката Сања Буриќ почина денеска во Сараево на 48-годишна возраст. Како што објави Кликс.ба, актерката починала ненадејно октако утрово имала мозочен удар.

Родена е на 10 март 1973 година. Таа дејствувала на сцената на Народниот театар Сараево, камерен театар 55, и била вонреден професор на Академијата за изведувачки уметности.

Во култниот филм на Пјер Залика “Кај чичко Идриз”, таа ја играше Шила. Ќе остане запаметена по улогите што ги играше во бројни телевизиски и филмски продукции: “Црна хроника”, “Грбавица”, “Добро подесени мртовци”, ” Виза за иднината “.” На пат “,” Тешко е да се биде убав “,” Лето во златната долина “,” Полна месечина “…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.