Основното јавно обвинителство од Ниш поднесе обвинителен акт против Драган Бјелогрлиќ за сторено кривично дело Насилничко однесување член 344 ст.2 од Кривичниот законик и предложи затворска казна во траење од шест месеци – потврдиле од оваа судска институција, пренесува novosti.rs.

Како што неофицијално се дознава, Бјелогрлиќ преку својот адвокат понудил да го примени принципот на можност, односно обвинетиот да плати 100.000 динари за добротворни цели, без да биде кривично гонет, но обвинителството го одбило предлогот и го обвини.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.