Македонскиот актер Митко Апостоловски kој почина денес на 67 годишна возраст ќе остане запаметен по легендарната реплика „Македонија е свето име бе мамето ваше“ во филмот „Трето полувреме“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.