Леонардо ди Каприо кој како подарок го доби Оскарот на Марлон Брандо од 1954 година, ќе треба да го предаде подарокот на полицијата поради тужба.

Според “Њујорк тајмс”, малезискиот бизнисмен Џо Лоу, кој му подарил Оскарот на Лео, истиот го купил на аукција за 600.000 долари. Имено, Лоу е обвинет заедно со поранешниот премиер на Малезија, Најиб Резак за проневера од милијарда долари.

Покрај статуетката на Брандо, холивудскиот актер добил и други подароци од бизнисменот, вклучувајќи и слика од Пабло Пикасо и колаж од Жан Мишел Баскија.

​Лоу е во бегство, а според некои сознанија, се крие во Кина, каде наводно го кријат тамошните власти.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.