Аљоша Вучковиќ е легендаарен глумец од поранешната Југославија. Денес го слави 72 роденден, но поради болест тој се повлече од јавниот живот и веќе не глуми. Многумина го паметат по улогите во култрните серии „Подобар живот“, „Вело мисто“, „Враќање на отпишаните“ и многу други.

– Ништо не работам и не можам да работам. Болен сум и не се чувстувавам добро и тоа е една од главните причини зошто не глумам – изјавил популарниот глумец.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.