Кристина Агилера, Рики Мартин и Чарли XCX ќе настапат на годинешната добротворна вечер amfAR на Канскиот филмски фестивал. Роберт де Ниро ќе биде одликуван  на 28-та годишна манифестација.

amfAR, Фондацијата за истражување на СИДА, е домаќин на модната ревија на Канскиот филмски фестивал секоја година. Домаќин на годинешното шоу е Карин Ротфилд, француска модна уредничка и поддржувач на amfAR , најпозната по нејзината работа како поранешен главен уредник на Vogue France и по основањето на „CR Fashion Book“.

Темата на годинешната модна ревија ќе биде „Ајде да се земеме“ и ќе содржи дизајни од Оскар де ла Рента, Лоу, Луј Витон, Луј Витон мажи, Живанши, Гучи, Шанел, Сен Лоран, Де Фурсак, Баленсијага, Фенди, Том Форд , Жакемус, Валентино, Џамбатиста Вали, Армани, Алаја, Бурбери, Версаче, Алед Мартинез, Моно, Ненси Дојака и Диор, меѓу другите. Тоалетите од модната ревија ќе бидат достапни за продажба на аукција во живо за време на настанот, чиј домаќин е швајцарскиот трговец со уметнички дела Симон де Пури. На аукцијата ќе се најдат и современи уметнички дела и луксузни предмети на продажба. Сите приходи ќе бидат наменети за истражувањето на amfAR.

Гала amfAR ќе се одржи во Hôtel du Cap-Eden-Roc на 26 мај. Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи од 17 до 28 мај.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.