После седум номинации, холивудскиот актер Бред Пит конечно доби Оскар и тоа во категоријата за најдобар актер во споредна улога на 92. Доделување на наградите на Американската академија за филмска уметност и наука во Театарот Долби во Лос Анџелес.

Пит го доби Оскарот за улогата во филмот „Беше еднаш во Холивуд“ во режија на Квентин Тарантино.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.