Актерот Даниел Крег, сè уште актуелен Џејмс Бонд, значително го зголеми своето богатство од играњето на најпознатиот агент 007. Даниел се појави во четири изданија од Џејмс Бонд, а неговиот петти филм, ќе се појави многу скоро, во 2021 година во месец октомври.

Неговиот прв филм во кој глуми познатиот агент, Казино Ројал кој се појави во кината во 2006 година, заработи 599.045.960 долари, тоа е најголема заработка од франшиза, сè додека неговото продолжение „Skyfall“ во 2012 година го надмина и заработи над една милијарда долари.

Неговото богатство значително се зголеми откако започна да игра Џејмс Бонд. Во 2015 година, тој беше на списокот „Форбс“ на најплатени актери со 27 милиони долари заработка за филмот „Спектра“. Тој беше еден од најплатените актери и во 2012 и во 2015 година. Додека заработувал околу 25 милиони долари по филм на Џејмс Бонд, во 2016 година, по снимањето на Спектер, се шпекулираше дека добил понуда од 150 милиони долари за да направи уште два филма за агентот 007.

Со

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.