Американскиот актер Кевин Спејси за прв пат се обрати пред јавноста по обвиненијата за сексуално вознемирување. Во видеото под наслов “Let me be Frank,” објавено на Ју Tјуб, тој се појавува во ликот на неговиот лик Френк Андервуд од телевизиската серија „Куќа од карти”.

Актерот изрази уверување дека гледачите сакале негово враќање, и покрај фактот што „некои веруваат во сè” и ги поддржуваат обвинувањата против него.

Знам што сакате. Тие се обидоа да нè раздвојат, но има нешто силно и моќно меѓу нас. Ние – вие и јас – ги познаваме нашите најмрачни тајни. Ви покажав на што сите луѓе се способни, ве потресував со искреност и ве измамив, ве натерав да помислите двапати … Секој ден во мене расте верувањето дека наскоро ќе ја разберете целата вистина. Ако не платам за она што го знаеме и јас го направив, сигурно нема да платам за она што не сум го сторил “, вели Спејси-Андервуд.

Обвинувањата за сексуално вознемирување околу Спејси избувнаа кога неговиот колега Ентони Рап раскажа дека пијаниот актер се обидел да го заведе кога имал 14 години. Спејси, од своја страна, рече дека не се сеќава на такви инциденти, но се извини. Како резултат на тоа, мексиканскиот актер Роберто Кавасос исто така објави дека бил жртва на сексуално вознемирување од страна на Спејси и дека знаел многу други луѓе кои биле во слична ситуација.

Во моментов, бројот на луѓе кои пријавиле малтретирање од Спејси достигнал неколку десетици луѓе. Делата против актерот се предмет на разгледување од страна на агенциите за спроведување на законот во САД и Велика Британија, особено оние кои ги води окружниот обвинител на Лос Анџелес и уште три од страна на Скотланд Јард.

Смртта на Андервуд

Во позадината на скандалот, Netflix официјално ја потврди смртта на карактерот на Спејси, американскиот претседател Френк Андервуд во последната сезона на серијата Куќа од карти. “House of Cards” е римејк на британската ТВ-серија со исто име. Главниот лик е измислениот американски политичар, Френк Андервуд. Според заплетот, за рекордно време тој доаѓа од конгресмен до американски претседател, користејќи интриги и убиства.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.