Француските актерки Катрин Денев и Жулиет Бинош, кои играат мајка и ќерка во филмот на јапонскиот режисер Хироказу Коре-еда, синоќа го отворија 76-от филмски фестивал во Венеција.

Катрин Денев и Жулиет Бинош прошетаа по црвениот тепих во друштво на јапонскиот режисер за да го претстават филмот „Вистина“, семејна драма која се натпреварува за Златен лав.

Во трката за „Златен лав“ оваа година се 21 филм.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.