На 8 мај, денот кога пред 75 години капитулира Германија, Колинс славеше на балкон во Лондон заедно со 55-годишниот сопруг Перси Гибсон.

Да ги подигнеме чашите и да наздравиме за нашите големи херои и хероини од Втората светска војна, рекла таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.