Ѕвездата од „Куќа од карти“ е обвинет за четири точки за сексуален напад во Велика Британија.

Спејси е обвинет за инциденти со тројца мажи, сега на возраст од триесет и четириесет години, кои наводно се случиле во Лондон помеѓу март 2005 и август 2008 година и во Глостершир во април 2013 година. Канцеларијата на државното обвинителство соопштиле дека Спејси е обвинет и за поттикнување на лице да се вклучи во сексуална активност без согласност.

Вчера „Гардијан“ објави дека Спејси се соочува со официјална екстрадиција во Британија ако не се врати доброволно во земјата, цитирајќи официјален претставник запознаен со процесот. Специјална единица на МВР, Дирекцијата за меѓународен криминал, ќе дејствува во име на полициските органи и обвинителите, пишува „Гардијан“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.