Холивудската ѕвезда Алек Болдвин изјави денеска дека неговото „срце е скршено“ откако случајно ја застрела директорката на фотографија Халина Хачинс во Ново Мексико, додавајќи дека соработувал со полицијата во истрагата која треба да открие како се случил трагичниот инцидент.

Нема зборови да се опишат шокот и тагата по смртта на Халина Хачинс, сопруга, мајка и прекрасна колешка. Во контакт сум со нејзиниот сопруг и се понудив да му помогнам на семејството. Срцето ми е скршено поради него, поради синот и сите што ја познаваа Халина, напиша Болдвин на Twitter.

Инцидентот се случи вчера попладне за време на снимањето на филмот „Rust“ на ранчот Бонанца Крик јужно од градот Санта Фе.

Откако Болдвин истрелал од реплика пиштолот, 42-годишната Хачинс со хеликоптер била пренесена в болница каде е констатирана смрт.

Болдвин (63) е копродуцент на „Rust“, ​​чие дејствие се одвива во Канзас во 1880-тите и го игра истоимениот лик, дедото на 13-годишно момче осудено за убиство од небрежност.

Шерифот на областа Санта Фе истакна дека досега не е поднесена кривична пријава и дека истрагата е во тек.

Во инцидентот бил повреден и режисерот на филмот Џоел Соуза (48), кој е пренесен во локална болница. Глумицата Френсис Фишер, која исто така глуми во филмот, напиша на Тwitter: „Соуза ми испрати порака дека излегол од болница“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.