Актерот Зојах Соколовиќ бил хоспитализиран во Универзитетскиот клинички центар во Бања Лука поради здравствени проблеми.

Станува збор за проблеми со срцето, соопшти директорката на Детскиот театар на Република Српска, Лилјана Лабовиќ.

Како што пренесуваат тамошните медиуми Зијах Соколовиќ поради овие проблеми не бил во состојба да присуствува на премиерата на претставата „Девојчето и дрвото“ во детскиот театар на Република Српска, која тој ја режирал.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.