Актерот од серијалот „Војна на ѕвездите“, Ендру Џек почина како последица на коронавирусот на 77-годишна возраст, пренесуваат светските медиуми.

Жил Мекалух, застапник на актерот кој што воедно бил и негов учител, за „ТМЗ“ изјавил дека неговиот клиент починал во вторникот во болница во околината на Лондон, по компликациите предизвикани од Ковид-19.

Тој навел дека сопругата на актерот не можела да биде покрај него поради тоа што се наоѓа во карантин во Австрија, како и дека најверојатно нема да може да одржи погреб поради условите кои што ги диктира глобалната пандемија.

Џек беше многу активен и работел пред неколку седмици, помеѓу другото и како учител на подготвување на новото издание за „Бетмен“ со Роберт Патинсон.

Светската слава ја стекна во серијалот „Војна на ѕвездите“, за што е заслужен Британецот Џон Бојег…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.