Прославениот британски актер Шон Конери, кој ќе остане запаметен по улогата на тајниот агент 007 Џемс Бонд, почина денеска во 90 година. Конери го глумеше Бонд во дури 7 филмови.

За своите актерски остварувања доби и Оскар, две награди БАФТА и три Златни глобуса, потсетува БиБи Си

Кралицата Елизабета Втора го прогласи за витез 2000 година. Во август годинава го прослави 90 роденден.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.