Иако сите мислат дека победата на Евровизија носи голема финансиска награда, тоа не е така. За победникот не следува буквално ништо освен трофејот во облик на микрофон.

За земјата наградата е организацијата на Евровизија и можност за заработка од туристи кои би дошле.

Се на се, Евровизија е скапа играчка без никаква корист.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.