Српската поп звезда Жељко Јоксимовиќ влезе и во новинарството. Тој неодамна ја купи новинската агенција „Тањуг“. Таа една од најстарите агенции на Балканот но пред неколку години влезе во стечај. Сепак, пејачот не презеде вработени туку само го купил брендот.

Покрај агенција, Жељко е сопственик на телевизијата К1 каде главна е неговата сопруга Јована.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.