Бернард Холи, актер познат по улогите во полициските серии на Би-Би-Си „Z-cars“ и „Doctor Who“, почина на 81-годишна возраст, како што потврди неговото семејство.

Тој стана познато име кон крајот на шеесеттите и почетокот на седумдесеттите за време на траењето на популарната серија „Z-cars“, играјќи во дури 277 епизоди.

Тој, исто така, глумеше во „Doctor Who Peter“ на Хејдон во 1967 година и во вонземјанинот Аксос во 1971 година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.