Откако кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ трагично го изгуби животот, се дозна дека минатата година наводно неговиот вонбрачент син кој никогаш не го запознал, се убил пукајќи  си во глава, а сето тоа го открил неговиот пријател од Америка.

Сакам да ви раскажам што слушнав. Александар е роден жиивеел во Колорадо, а неговата мајка Ана била во кратка врска со Шабан Шаулиќ. Таа добила дете кое сама го подигала, додека не се омажила за еден фин човек. Александар подоцна го зел презимето на својот очув Милер. Неговата мајка се доверила на мојата жена дека всушност тој е дете на Шабан, но дека таа пејачот веќе никогаш ниту го слушнала, ниту го видела. Не сакала ниту да му каже на Шабан дека има син. Дури откако мајка му починала, Александар дознал кој му е вистински татко, но никогаш немал желба да го пронајде. Живееше мирно и пристојно, и никој незнае зошто се уби пукајќи си во глава.  Го нашле на сред соба во локва крв. Се зборува дека боледувал од некоја болест, поради што кренал рака на себе. После неговата смрт пронајдовме писмо кое го напишал на татко му, но никогаш не го испратил. Ние сме неизмерно тажни поради губењето на добар човек и пријател – рекол извор близок до Александар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.