Не е тајна дека балканските пејачи добиваат огромни бакшиши во дијаспората особено кога пеат пред својата публика.

Особено во Западна Европа најмногу се прават пари, а доказ за тоа се многубројните фотографии и видеа од минатото како и од неодамна.

Па така фолкерот Шако Полумента на една венчавка во Франција за само една испеана песна заработил над 2.500 евра.

На пејачот друштво му правела и Индира Радиќ, а пејачот не издржа и веднаш видеото од прославата со добиениот бакшиш го сподели на својот Инстаграм профил.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.