Британската пејачка Дуа Липа продолжува со провокациите. Откако покажа карта на т.н „Голема Албанија“ и рече дека ајварот е традиционално абанско јадење сега таа се сврти и кон други специјалитетите кои се дел од балканската кујна.

Липа сега ги присвои и бурекот и сармата.

Мајка ми секогаш спремаше традиционални јадења како што е пита.Тоа е јадење со спанаќ и кори.Многу е вкусно и тоа секогаш ми недостасува кога сум на турнеја. Подготвува и сарма, тоа е месо, ориз и зелка-објасни пејачката.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.